Vėžys kiekvienais metais pasiglemžia daugybę įvairaus amžiaus žmonių gyvybių. Tai vienintelis susirgimas, su kuriuo žmogui kovoti sekasi sunkiausiai. Nėra vienintelės aiškios ligos atsiradimo priežasties, nėra vieno efektyvaus išgijimo metodo. Šiandien pakalbėsime apie onkologinę ligą, kuri užima antrą vietą tarp moterų onkologinių susirgimų ir yra vienintelė, kurios sukėlėjas yra išaiškintas. Ši liga – gimdos kaklelio vėžys.
Gimdos kaklelio vėžio specifika
Anot tyrimų laboratorijos Medicina Practica, nuo gimdos kaklelio vėžio kasmet Lietuvoje miršta apie tris šimtus moterų. Mirtingumo nuo šios ligos skaičiumi mūsų šalį lenkia tik Rumunija. Akivaizdu, kad šios ligos mastas yra nepaprastai didelis ir greitai bus palietęs bene kiekvieną šeimą. Didžiausia rizikos grupė, kuri procentaliai turi didžiausią tikimybę susirgti šia onkologine liga yra 35-40 m. moterys, tačiau jaunesnės moterys, tiksliau merginos jau nuo 15 m. yra skatinamos tikrintis nuo šios ligos ir skiepytis nuo vieno pagrindinių šios ligos sukėlėjo – lytiniu keliu plintančio žmogaus papilomos viruso. Pakalbėkime apie gimdos kaklelio vėžį plačiau. Kaip jau minėta, ligą sukelia žmogaus papilomos virusas, įtakos turi imuninės sistemos nepakankamumas, rūkymas, kontraceptikai, lytinių organų pūslelinė ir kiti veiksniai. Liga ptadeda formuotis, kada gimdos kaklelio gleivinės ląstelės ima nekontroliuojamai daugintis. Susikaupusios ląstelės suformuoja naviką, kuris gali būti dviejų rūšių – piktybinis ir gerybinis. Gerybiniai navikai paprastai pavojaus nekelia, tuo tarpu piktybinis gali išplisti į kitus organus ir kelti pavojų gyvybei. Kaip atskirti gimdos kaklelio vėžį? Susirūpinti savo sveikata vertėtų, jeigu jus ima kankinti lengvas kraujavimas ne mėnesinių metu, skausmingos, daug ilgesnės nei įprastai mėnesinės, skausmas lytinio akto metu, kraujavimas, pasibaigus klimaksui (klimaksas –lytinės sistemos natūralus senėjimo procesas), gausios makštis išskyros. Pastebėjus šiuos požymius, reikia nedelsti ir kreiptis į gydytoją, kad laiku būtų sustapdyti piktybinio naviko formavimosi procesai. Įdomu tai, kad gimdos kaklelio vėžys yra dažnesnis tarp juodaodžių moterų, bei Pietų Amerikos moterų. Norint išvengti šios ligos, patariama vengti atsitiktinių lytinių santykių, susilaikyti nuo ankstyvaus lytinio santykiavimo arba santykiavimo su asmenims, kurie turi lytinių organų susirgimų bei laikytis asmeninės higienos reikalavimų. Gimdos kaklelio vėžiui nustatyti pasitelkiamas kompleksinis tyrimų metodas. Nustatyti onkologinę ligą padeda dubens apžiūra, biopsija, PAP tyrimas, kolposkopija, bei, žinoma, profesionali gydytojo apžiūra. Kaip ten bebūtų, šiandieniniame skubėjimo ir streso amžiuje kiekviena moteris turi sugebėti sau skirti pakankamai dėmesio ir stebėti savo kūną, įsiklausyti į jį, net kai visumoje jaučiasi gerai. Visi onkologiniai dažniausiai labai sujaukia gyvenimus vien todėl, kad yra pastebimi per vėlai, o jų besiformuojančių šaknų sergantieji dažniausiai labai ilgai net nejaučia. Kiekvienas žmogus turi galvoti apie prevenciją, nuolatinę profilaktiką, turi nepamiršti stengits ne tik dėl savęs, bet ir dėl savo brangių žmonių. Onkologinės ligos nesirenka pagal amžių, lytį ar statusą – kiekvienas turi būti pasiruošęs užkirsti kelią šiai ligai.
Astos kova su vėžiu
Asta iš Kauno rajono – 35 m. moteris, niekada net nebūtų pagalvojusi, kad kokia nors onkologinė liga palies jo šeimą. Kartą visai atsitiktinai sutikusi sudalyvauti poliklinikoje organizuojamoje nemokamoje pasitikrinimo akcijoje, moteris sužinojo, kad jos gimdos kaklelyje formuojasi pradinė vėžio stadija. Tik išgirdusi diagnozę iš gydytojo, moteris prisiminė anksčiau organizmo siųstus signalus, kuriuos ji tarsi sąmoningai ignoruodavo. Tai buvo pagausėjusios išskyros, skausmingos, kraujingos mėnesinės, kraujavimas tarp periodų. „Visada tik skubėdavau, visą dieną praleisdavau namie, o į savo sveikatos būklę sąmoningai nekreipiau jokio dėmesio…tik dabar suprantu, kad gimdos kaklelio vėžys iš mano vaikų galėjo atimti motiną“- samprotauja Asta, laiku užkirtusi kelią nespėjusiai išplisti ligai.